![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjK2d888eV10YYOBqKSQsK_qZwkwH4q8uf-OKwxyhX3N38q7vQANe5uMdAHbfaDObRmxe9oOByJqHEH-iK9i6EeE2aiKYFUHoD2eRHPWs4obxwQ55eN5tKOMofyuhPyWvSqQvVahK7FcGU/s1600/boruv+muffin-crop.jpg)
Pokud chcete dělat borůvkové muffiny nějak podobně jako v
Bouchon Bakery "bibli", je potřeba přípravu trochu plánovat.
V první řadě budete potřebovat překvapivě
BORŮVKY. Ti šťastnější, co mají zásoby v mrazáku, mohou začít hned, ostatní nechť se vrhnout na nákupy. Další ingredience, kterou pravděpodobně nemusíte mít doma, je
melasa z cukrové třtiny (sehnat se dá v bioobchodě) a
podmáslí. Já tedy většinou podmáslí doma nemám, ale znám jeden malý trik a to je přidat lžíci octa nebo citrónové šťávy do hrnku mléka a nechat to tak 5 minut stát.
Těsto na muffiny se doporučuje nechat
přes noc odpočinout v lednici, tedy předpokládám 12 hodin, ale může být až 36 hodin - výsledkem by pak měl být velmi vláčný muffin, neboť mouka nasaje vlhkost, více se pospojují všechny chutě atp.
Další nespornou výhodou je to, že když si večer připravíte těsto, ráno jen rozehřejete troubu, naplníte formu nebo košíčky a za 20 minut máte úžasnou snídani.
Dále je potřeba připravit si
posyp na muffiny. Dřív jsem nikdy muffiny ničím neposypávala, ale v éře Bouchon už to nedělám jinak. "Drobenku" je možno připravit do zásoby a při dalším pečení jste bez práce.
Bouchon uvádí v receptu dávku 480g, což vystačí tak na čtvero pečení.
Recept je napsán na 6 jumbo muffinů, já mám obyčejnou muffinovou formu na 12 muffinů - průměr základny 5cm a krásně to na ni stačí.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ingredience mnou počeštělé:
180 g mražených (divokých) borůvek - nevím, proč divokých, ty moje vypadaly dost klidně a stejně to chutnalo dobře :-) ne vážně, prý mají ty divoké nějak nižší obsah vody ...
10 g hladké mouky (1 polévková lžíce)
---------------
180 g hladké mouky
2 lžíce kukuřičného škrobu
1/2 lžičky prášku do pečiva
1/2 lžičky jedlé sody
3/4 lžičky soli
100 g másla pokojové teploty (to máslo bych opravdu nikdy ničím nenahrazovala)
100 g cukru krupice
40 g melasy
55 g medu
72 g vajec - je trochu nezvyklé, alespoň pro mě, vážit vejce, ale v Bouchon kuchařce to jinak nenajdete - je pravda, že každý může mít jinak velké vejce, takže je vždycky vyklepnu do hrnku, promíchám a odvážím nebo odměřím asi 1/4 hrnku. Vychází to tak na 2 vajíčka.
1/4 lžičky vanilkového extraktu
60 g podmáslí
cca 120 g mandlové drobenky - recept následuje
Nejprve smícháme tu 1 lžíci mouky s borůvkami a dáme do mrazáku. Účelem tohoto kroku je to, že když se potom přimíchávají do těsta, "nekrvácejí" tolik.
Smícháme suché ingredience - mouku, kukuřičný škrob, prášek do pečiva, jedlou sodu a sůl.
Máslo třeme nebo mícháme v robotu do konzistence majonézy. Přidáme cukr a mícháme asi 1 minutu. Přidáme melasu a med a znovu 1 minutu mícháme.
Přichází chvíle pro vajíčka a vanilkový extrakt, lehce zapracujeme, asi půl minuty, jen co se vstřebají.
Přisypeme polovinu suché směsi, zapracujeme asi 15 sekund, přidáme polovinu podmáslí, opět asi 15 sekund, a opakujeme se zbytkem směsi a podmáslí.
Těsto přikryjeme potravinovou fólií a vložíme přes noc do lednice, nebo až na 36 hodin.
Musím říct, že to těsto je dost hutné, je potřeba ho potom před zapracováním těch borůvek nechat trochu povolit, přilévám tam ještě potom trochu mléka.
Po "vyválení se" v lednici necháme tedy těsto chvíli povolit, ,mezitím předehřejeme troubu asi na 200 stupňů. Zamícháme borůvky do těsta. Rozdělíme těsto do muffinové formy vyložené košíčky na pečení. Těsto dáváme tak do 3/4 důlků. Každý muffin posypeme lžící mandlové drobenky.
Troubu ztlumíme na
160 stupňů a pečeme asi 20 minut. Necháme úplně vychladnout.
--------------------------
Mandlová drobenka - dávka na 480 g - 4x12 muffinů:
120g hladké mouky - asi by mohla být i hrubá
120g mandlové mouky nebo mletých mandlí
120g krupicového cukru
1/4 lžičky soli
120 g másla nasekaného na kousky
Na drobenku smícháme nejdřív suché ingredience a poté prsty zapracujeme kousky másla a vyrobíme drobenku. Máslo by nemělo moc změknout, pokud ano, dáme drobenku na chvíli do lednice. Zbytek drobenky nejlépe zamrazit.